Bir Kuzudan Marka Yatırım Dersleri

By 8th July 2015 May 17th, 2016 View

Sıcakların rekor kırdığı şu günlerde soğuk biranın keyfi başka oluyor. Yeni bir el yapımı “ale” bira markası ise radarlara takılmaya başladı. Gara Guzu’dan bahsediyoruz. Bu genç bira, Akgonca ve Ataç Besi’nin 5 yıl önce Muğla’nın ufak bir kasabasında başladığı serüvenin ilk ürünü, butik bira akımının tamamen ülkemizde üretilen ilk ve tek örneği.

Gara Guzu’nun başarısı, Türkiye’de daha önce üretilmemiş bir ürün vaad ediyor olmasından çok aslında tutarlı bir marka bütünlüğü yakalayabilmiş olması. (Özellikle de şişe üzerinden yapılan iletişim dışında her türlü iletişimin çok zor olduğu alkollü içkiler sektöründe tutunmaya çalışan bir marka olarak.) Geleneklere uymayan, yenilikçi, genç ve bir o kadar da eğlenceli bir kişiliğe sahip, ama bir yandan da yerelliğe ve mütevaziliğe önem veren bir tarafı var. Bu özelliklerini tüketici kitlesine iletmede ise son derece başarılı. Üretildiği yerin şivesini yansıtan isminden tamamen yerel ve bağımsız bir işletmenin ürünü olmasına; etiketinin yalın, kendinden emin tasarımı ve el çizimi logosundan tüketicileri arasındaki ününün kulaktan kulağa yayılıyor olmasına kadar her yönüyle bu mesajları vermeyi başarıyor.

Tutarlı markalaşmaya ve marka iletişimine yapılan yatırımının önemi artık tüm dünyada kavranmaya başlandı. Millward Brown’un yaptığı araştırmaya gore on yıllık zaman çerçevesinde özgün ve çekici marka değer önermesi, kendine özgün tasarıma dayalı marka kimliği ve başarılı reklam kampanyalarını bütünsel bir yaklaşımla planlayıp yöneten markaların değerleri %168’lik bir artış göstermektedir. Daha ilk adımlarından bu tutarlığı yakalayabilmiş bir markanın Türkiye’den çıkıyor olmasını ilham verici buluyoruz.